Metal, który podatny jest na korozje, jest chroniony na wiele różnych sposobów przed wpływem czynników atmosferycznych. Wiele renomowanych firm, jak ELBIT postawiło na niklowanie galwaniczne, ponieważ cechuje je wiele zalet. Dzięki skoncentrowaniu na tylko jednym procesie możliwa stała się specjalizacja, której skutkiem jest to, że galwanizacji można poddać najróżniejsze metalowe elementy. Niklowanie galwaniczne jest to proces pokrycia metalu warstwą niklu. Taki zabieg ma wiele zalet. Pozwala między innymi zabezpieczyć dany element przed korozją. Stanowi także warstwę będącą podkładem pod kolejne powłoki. Niklowanie pozwala uzyskać również elegancki efekt, co podnosi walory dekoracyjne elementów niklowanych – stąd wybierane jest między innymi na wykończenie elementów metalowych mebli. Niklowanie jest procesem, którego efekt można zwiększyć poprzez dodanie chromu, albo pokrycie samej powierzchni, przed galwanizacją, miedzią. Wyróżnić można niklowanie mechaniczne, z użyciem energii elektrycznej i kąpieli siarczanowych, oraz chemiczne z wykorzystaniem substancji, a niklowanie opiera się o topnienie w toku obróbki cieplnej.
Przebieg procesu
Aby niklowanie galwaniczne przyniosło zamierzone efekty, a warstwa odpowiednio przylegała do powierzchni, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Podstawę stanowi właściwe oczyszczenie metalu, które odbywa się na kilka sposób, od odtłuszczania chemicznego, z użyciem odpowiednich substancji, przez odtłuszczenie z wykorzystaniem ultradźwięków, po odtłuszczanie elektrochemiczne. Tak przygotowaną powierzchnię kolejno poddaje się aktywacji, właściwemu niklowaniu, aż do obróbki końcowej. Na samym końcu niklowany element poddaje się suszeniu. Dbałość o jakość przeprowadzonego procesu skutkuje tym, że powłoka niklu bardzo dobrze przywiera do powierzchni metalu, jest błyszcząca, i dobrze przyjmuje kolejne powłoki, jak np. chromu.
Zalety niklowania galwanicznego
Niklowanie galwaniczne jest procesem, który ma kilka bardzo ważnych zalet. Przede wszystkim uzyskana powierzchnia jest równa, wyróżnia się także dużą odpornością na ścieranie oraz twardością. Niklowana powierzchnia cechuje się także dużą przyczepnością dla innych warstw, a także jest lutowna, a sam proces nie ma wpływu na właściwości pokrywanego metalu. Kolejną zaletą struktury niklu jest, że sama warstwa jest cienka, co pozwala na bardzo precyzyjne pokrywanie powierzchni. Na niklowanie wiele firm decyduje się, ponieważ jest o wiele tańsze od innych procesów ochrony metali, a przy tym daje bardzo dobre efekty ochronne oraz dekoracyjne. Podobnie jak chrom, pozwala uzyskać barwę srebrną powierzchni, co daje podobny, ale o wiele tańszy efekt – prezentuje się więc bardzo dobrze, a sama warstwa jest bardzo trwała.