Złocenie galwaniczne polega na pokrywaniu przedmiotów warstwą złota w procesie elektrolizy. Złocenie stosuje się w celu ochrony elementów wykonanych z innych surowców, a także nadania im eleganckiego wyglądu.
Złoto to metal niezwykle odporny – nie ulega utlenieniu pod wpływem wody i powietrza, nie rozpuszcza się również w kwasach, nawet o bardzo wysokim stężeniu. Złoto rozpuszcza się jedynie w tak zwanej wodzie królewskiej, czyli mieszaninie kwasów solnego i azotowego, a także w rtęci, tworząc użyteczny amalgamat.
Złoto należy również do najdroższych metali. Aby nadać biżuterii i innym przedmiotom wykonanym z innych metali atrakcyjny wygląd, a przy tym zwiększyć jego odporność mechaniczną, stosuje się powlekanie ich złotem, a w przypadku złotych przedmiotów – najlepszym rozwiązaniem na ich zabezpieczenie będzie rodowanie galwaniczne.
Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim. Wykonane z niego przedmioty mogą ulegać odkształceniom, wgnieceniom i zarysowaniom. W różnych gałęziach przemysłu, medycynie i sztuce najczęściej wykorzystywane są stopy złota i innych metali, dzięki czemu można uzyskać materiały o różnych właściwościach fizykochemicznych. Dodatki wpływające na barwę złota to m. in. srebro i miedź. Z kolei metale takie jak cynk czy kadm obniżają temperaturę topnienia stopu, co ułatwia lutowanie wykonanych z niego elementów.
Złocenie i pozłacanie galwaniczne
W zależności od wymaganych cech technologicznych powłoki, przedmioty można poddawać procesowi złocenia lub pozłacania galwanicznego. Nasza firma oferuje uszlachetnianie przedmiotów poprzez zastosowanie obu tych metod, jak również powlekanie innymi metalami, np. srebrzenie galwaniczne.
Na podstawie grubości wykonanej powłoki wyróżnia się:
- Zazłacanie przy zastosowaniu powłoki o grubości mniejszej niż 0,175 μm;
- Pozłacanie cienką warstwą złota o grubości do 0,5 μm;
- Złocenie grubszymi warstwami od 0,5 do 2,5 μm;
- Platerowanie gdy powłoka ma grubość większą niż 2,5 μm.
Dobieramy odpowiednią metodę uszlachetniania w zależności od Państwa wymagań i indywidualnych preferencji.