Przemysł elektroniczny, stoczniowy, motoryzacyjny, a nawet branża spożywcza i meblarstwo wykorzystują na co dzień proces anodowania aluminium w swoich działaniach. Oczywiście każdy z nich na innej płaszczyźnie, co nie zmienia faktu, że techników wprawnie umiejących pracować z aluminium nadal potrzeba na rynku pracy. Dziś chcemy zająć się omówieniem zasad, jakie rządzą się procesem anodowania aluminium.
Dlaczego anodowanie aluminium jest tak popularne?
Proces anodowania, czyli wytworzenie na powierzchni metalu warstwy tlenku glinu ma wiele właściwości, o których znaczeniu na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Do największych zalet tego procesu można zaliczyć zwiększenie wytrzymałości anodowanego aluminium oraz wzrost jego odporności na korozję. Jednak wiele branż wykorzystujących proces anodowania wykorzystuje inne zalety tego procesu, a mianowicie:
-
Warstwa anodowa nie przewodzi prądu, dlatego chętnie proces ten wykorzystywany jest w elektronice,
-
Anodowane elementy nie poddają się korozji nawet w roztworach o dużej zawartości chlorku sodu, dlatego z anodowania aluminium korzystają stocznie,
-
Anodowane aluminium ma wysokie walory estetyczne, można mu nadawać różne kolory, co wykorzystywane jest w przemyśle meblarskim oraz motoryzacyjnym.
Jakie zasady kierują procesem anodowania aluminium?
Anodowanie może być przeprowadzone w dwóch rodzajach procesu: anodowaniu miękkim, gdzie grubość powłoki tlenkowej wynosi 5÷25 mikrometrów i anodowaniu twardym o grubości powłoki 25÷120 mikrometrów (w zależności od rodzaju stopu aluminium). W każdym przypadku trzeba zachować odpowiednią kolejność, trzymać się zasad przeprowadzenia procesu pokrywania aluminium tlenkiem glinu.
Chodzi tu przede wszystkim o dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie metalu poddawanego anodowaniu. Proces gruntownego oczyszczenia odbywa się przy użyciu roztworów kwaśnych i zasadowych. Następnie aluminium poddawane jest płukaniu w specjalnych wannach technologicznych, po czym w zależności od pożądanego efektu albo przeprowadza się proces wytrawiania, albo polerowania elektrochemicznego.
Polerowanie lub wytrawianie aluminium
Chcąc uzyskać błyszczącą, lustrzaną powierzchnię poddaje się materiał polerowaniu. Nie jest to jednak jedyny sposób wykończenia powierzchni. Można ją również poddać rozjaśnieniu, barwieniu, trawieniu satynowemu, które w przeciwieństwie do polerowania sprawi, że powierzchnia będzie jednolicie matowa. Nie można zapomnieć o uszczelnieniu, dzięki którego zamknięta zostanie porowata struktura tlenkowa. 88 Ważne jest, aby proces ten przebiegał w odpowiednich warunkach temperaturowych, tj. między 86°C poprzez zanurzenie w wodzie demineralizowanej. Pośpiech, nieumiejętne wykonanie każdego z etapów anodowania może powodować miejscowe ubytki w warstwie tlenku glinu, co z kolei doprowadzi do osadzania się w tych miejscach zanieczyszczeń, wilgoci a w konsekwencji powstania zalążków korozji.