Złoto jest najbardziej ciągliwym spośród wszystkich metali. To materiał ciężki, ale miękki – dzięki swoim niezwykłym właściwościom kowalnym, znalazł szerokie zastosowanie w sztuce zdobniczej i jubilerstwie. Ma charakterystyczną jasnożółtą barwę i wyraźny połysk. Jego właściwości fizyczno-chemiczne wykorzystywane są również na wielu innych obszarach – między inny w medycynie czy… branży spożywczej! Szerokie zastosowanie złocenie znalazło również w przemyśle.
Złocenie dawniej i dziś
Ślady najdawniejszego użycia złota w funkcji dekoracyjnej pochodzą z IV wieku p.n.e. Już w III wieku p.n.e. zaczęto pokrywać płatkami złota przedmioty, wykonane z innego tworzywa. Niestety, taka technika nie zapewniała odpowiedniej szczelności. Występujące nieciągłości były doskonałą pożywką dla korozyjnych czynników atmosferycznych i przyczyniały się do niszczenia metalu podłoża. Na przestrzeni setek lat starano się udoskonalać tę technikę. Istotnym przełomem okazał się XIX wiek i rewolucja przemysłowa. To właśnie wtedy odkryto ogniwo galwaniczne, które w szybkim czasie stało się podstawą do opracowania metody złocenia galwanicznego. Dokonał tego Georg Richards Elkington w 1840 roku.
Zastosowania złocenia galwanicznego
Złocenie galwaniczne to elektrolityczna metoda wytwarzania powłoki na innym metalu. Wykorzystuje się w tym celu zjawiska elektrochemiczne, zachodzące podczas przepływu prądu. Proces ten wykorzystywany jest w jubilerstwie do tworzenia powłok dekoracyjnych, nakładanych na metal nieszlachetny. Stosowane są również w funkcji ochronnej, w celu zabezpieczenia przed korozją. Do innowacyjnych metod wykorzystania zaliczyć można pokrywanie elementów stykowych w elektronice i elektrotechnice. Przedmiot umieszcza się kąpieli galwanicznej, w której dochodzi do przepływu prądu pomiędzy elektrodami. Spotkać się można z kilkoma rodzajami tego procesu. Złocenie galwaniczne zazwyczaj dzieli się na twarde i miękkie oraz kwaśne i chemiczne. Ta udoskonalona metoda złocenia charakteryzuje się doskonałą szczelnością pokrycia i całkowitą odpornością na ścieranie oraz korozję. Nic zatem dziwnego, że znalazła tak szerokie zastosowanie zwłaszcza w przemyśle.