Zakłady przemysłowe, podlegają restrykcyjnym przepisom ochrony środowiska. Nie inaczej jest w przypadku galwanizerni, czyli zakładów, w których przeprowadza się proces galwanizacji. Zastosowaniu odpowiednich systemów oczyszczania sprawia, że ich wpływ na środowisko jest coraz mniejszy.
Zakłady muszą spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa
Galwanizacja to metoda, którą wykorzystuje się do nakładania powłok ochronnych na różne elementy. Jest wykonywana w tzw. kąpielach galwanicznych, w których jony metalu powłokowego, pod wpływem działania prądu stałego, umieszczane są na powierzchni wybranych obiektów. Dzięki temu powstaje warstwa stopu zwiększająca odporność konstrukcji metalowych na uszkodzenia. Metalami wykorzystywanymi do galwanizacji mogą być m.in. miedź, cynk lub chrom.
Kąpiele galwaniczne odbywają się w zamkniętych halach, które muszą spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa. Są one określone przez przepisy ochrony środowiska, których celem jest zapobieganie wydostawania się szkodliwych substancji do gleby oraz wód powierzchniowych.
Uzdatnianie wody w galwanizerni
W galwanizerni, w której przeprowadza się m.in. cynowanie, ważną rolę pełni odpowiednia gospodarka wodno-ściekowa. W trakcie kąpieli galwanicznych do wody dostają się niebezpieczne związki metali ciężkich, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przeprowadzenie procesu oczyszczania ścieków. Odbywa się to za pomocą demineralizatora lub odwróconej osmozy. Dzięki zastosowaniu filtrów mechanicznych, następuje wychwytywanie jonów cynku, chromu lub niklu. Tak zneutralizowana woda może z powrotem trafić do środowiska lub być ponownie wykorzystana w zakładzie przemysłowym. Pozostałe odpady, których nie można ponownie włączyć w proces technologiczny, są utylizowane przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa.