Miedziowanie to proces polegający na pokrywaniu elementów metalowych cienką warstwą miedzi. Jest to popularna usługa wykonywana w galwanizerniach. Nasza firma oprócz miedziowania przeprowadza też m.in. rodowanie, żelazowanie, niklowanie, cynowanie, złocenie i srebrzenie.
Proces miedziowania metali
Proces galwanizowania miedzią przeprowadza się w różnego rodzaju kąpielach elektrolitycznych, wykorzystując przy tym zjawisko elektrolizy (podobnie jak przy np. niklowaniu czy cynowaniu). Wyróżniamy miedziowanie zasadowe i miedziowanie kwaśne.
W przypadku miedziowania zasadowego wykonywane są kąpiele cyjankaliczne i bezcyjankowe. Chociaż kąpiele cyjankowe zapewniają dobre rezultaty, jednak ich koszt jest wysoki, a proces ten wymaga zastosowania toksycznych roztworów. Z tego też powodu działania z tego zakresu podejmowane są bardzo rzadko. To dlatego znacznie częściej miedziowanie przeprowadza się w kąpielach zasadowych, np. fosforanowych.
Dobre rezultaty można osiągnąć poprzez kąpiele siarczanowe, których istotną zaletą jest stosunkowo niski koszt realizacji. Zapewniają one przede wszystkim wysoki połysk i idealne wygładzenie powierzchni elementu. Nie dają jednak takiej wgłębności jak kąpiele kwaśne. Powłoka miedzi wykonana w kąpieli siarczanowej jest też nieco bardziej krucha niż po kąpieli cyjankalicznej.
Jak się zatem okazuje, rezultaty procesu miedziowania metali w dużej mierze zależą od doboru odpowiedniej metody galwanizacyjnej. Należy więc wziąć pod uwagę specyfikę danego elementu, a także jego późniejsze zastosowanie. W tym przypadku warto skorzystać z fachowych porad specjalistów.
Jakie są zalety miedziowania metali?
Miedziowane elementy wyróżniają się przede wszystkim charakterystycznym kolorem. Bardzo często proces ten wdrażany jest w przypadku przedmiotów przeznaczonych do celów dekoracyjnych. Warstwa miedzi spełnia też funkcje ochronne. Miedziowany materiał staje się odporny na korozję, ścieranie i uzyskuje większą twardość. Poza tym staje się bardziej atrakcyjny wizualnie. Zaletą jest też atrakcyjny koszt usług z tego zakresu, które są mniej kosztowne niż np. chromowanie. Miedź stanowi też dobry podkład dla cyny czy srebra.
Miedziowanie metali — zastosowanie
Miedziowaniu najczęściej poddawana jest stal, a także żelazo, cynk czy aluminium. Miedziowane aluminium zyskuje lepsze właściwości przewodnictwa cieplnego i elektrycznego, a także wyższą odporność korozyjną. Ten proces galwanizacyjny wdrażany jest zarówno w celach dekoracyjnych, jak i technicznych. Na potrzeby techniczne pokrycia miedziane wykonywane są na maszynach budowlanych, drogowych czy chemicznych.