Srebro już od czasów starożytnych jest wysoko cenione, jako metal szlachetny. Doskonale nadaje się do wyrobu biżuterii, a także naczyń i sztućców. Ze względu na swoje fizyko-chemiczne właściwości, srebro jest również świetnym materiałem w produkcji luster, styków elektrycznych, a nawet filmów fotograficznych. Przemysł korzysta zwłaszcza z jego przewodnictwa elektryczno-termicznego. Wykorzystywane jest także w medycynie, w postaci srebra koloidalnego.
Srebro odstraszy nie tylko wampiry
Legendy głoszą, że srebro potrafi odstraszyć wampiry, wilkołaki i wszelkie demoniczne duchy. Z zasadnością prastarych przesądów można się sprzeczać, jednak bezdyskusyjnym pozostaje fakt, że srebro ma właściwości ochronne. Wykonywane w procesie srebrzenia technicznego powłoki charakteryzują się wysokim poziomem plastyczności i co więcej – są odporne na działanie czynników korozyjnych i chemicznych. Tego typu powłoki ochronne wykonuje się między innymi, jako zabezpieczenie dla numizmatów i biżuterii, a także elementów wykończeniowych mebli czy styków w energetyce. Większość firm, oferujących srebrzenie techniczne, wykonuje je w bębnach, kielichach albo na zawieszce. Powłoki galwaniczne ze srebra doskonale spełniają swoją funkcję, zwłaszcza jeśli dodatkowo zostają wzmocnione pasywacją. Srebrzenie techniczne można wykonać na detalach z miedzi, mosiądzu oraz brązu. Przydatność srebrnych powłok galwanicznych doceniono zwłaszcza w elektrotechnice, ze względu na dużą przewodność srebra. Stosowane są one na elementach stykowych, zwiększając ich wytrzymałość mechaniczną oraz zdolności łączenia. Galwanotechnicy, wykorzystując srebro, korzystają również z jego możliwości zwiększania stopnia odbicia światła czy połysku oraz zmiany współczynnika tarcia.
Dwa w jednym
Podstawową zaletą srebrzenia technicznego jest jego wysoka funkcjonalność. Zabezpiecza przedmioty przed korozją i pozwala uzyskać konkretne właściwości fizyczne czy technologiczne powierzchni. Równocześnie jednak nakładane w ten sposób srebrne powłoki charakteryzują się znaczną połyskliwością, co nadaje im ciekawy, dekoracyjny wygląd.