Popularne porzekadło głosi, że nie wszystko złoto, co się świeci. Złotnicy mogliby jednak dodać, że wszystko, co złoto – musi się świecić. Złoto to bowiem metal błyszczący o jasnożółtym kolorze i wyraźnym połysku, charakteryzujący się bardzo dużą ciągliwością. Przez wzgląd na swoje unikalne właściwości zawsze był niezwykle drogocennym materiałem.
Powszechnie kojarzony jest z jubilerstwem i sztuką zdobniczą. To słuszna konotacja, bowiem aż 50% światowego wydobycia tego metalu zużywana jest właśnie w jubilerstwie. Nie każdy jednak ma świadomość, że złoto wykorzystywane jest w medycynie do leczenia schorzeń reumatologicznych, a nawet bywa używane, jako dodatek do jedzenia i napojów!
Co się dzieje z 10% światowej konsumpcji złota?
Mnogość zastosowań złota jest rzeczywiście zaskakująca. Kolejną gałęzią, wykorzystującą jego właściwości, jest przemysł. Może to dziwić, ale badania dowodzą, że aż 10% całkowitego wydobycia tego kruszcu przeznaczana jest dla procesów technologicznych w przemyśle, głównie w elektronice i chemii przemysłowej. W wielu regionach Polski te dwa skrajne zastosowania złoceń – dekoracyjne i przemysłowe – z powodzeniem współistnieją obok siebie. Złocenie sukcesywnie rozwija się w kierunku wszechstronnego wykorzystania w różnych gałęziach przemysłu. Doskonale sprawdza się, jako elektrolit w elektroplastyce oraz jako pokrycie złącz elektrycznych.
Złocenie techniczne i chemiczne
Rozwój technik złocenia w przemyśle na szerszą skalę rozpoczął się w latach 50. ubiegłego wieku i trwa po dziś dzień. Konieczność innowacyjnego podejścia w tym zakresie dyktowana jest dynamicznie rozwijającą się produkcją elektroniczną i mikroelektroniczną. Złocenie, wykorzystywane w przemyśle, jest bardzo złożonym procesem elektrochemicznym. Przedmiot, który jest mu poddawany, zostaje zanurzony w specjalnej kąpieli z roztworów kwasowych, podczas której zostaje nałożona powłoka złota. Tego rodzaju techniczne złocenie twarde stosowane jest do pokrywania elementów stykowych, przede wszystkim w urządzeniach elektronicznych. Proces chemiczny wykonywany jest z kolei na podkładach niklowych – przede wszystkim dla obwodów drukowanych.